Munk & Nielsen Invest ApS
CVR 39 08 55 85 · Viborg · Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver til events · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Munk & Nielsen Invest ApS har CVR-nummer 39085585. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver til events (branchekode 773910). Adresse: Falkevej 9A, 8800 Viborg. Stiftet: 31. oktober 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 21.942 kr., årets resultat 5.928 kr., egenkapital 187.436 kr., aktiver i alt 346.811 kr. Soliditetsgraden på 54,0 % er lavere end hos 55 % af de 483 virksomheder i branchen «Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver til events», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.928 kr. er lavere end hos 63 % af de 483 virksomheder i branchen «Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver til events», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 76 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Munk & Nielsen Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver til events (773910)
- Adresse
- Falkevej 9A, 8800 Viborg
- Kommune
- VIBORG
- Stiftet
- 31 Oct 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- udlejning og leasing af materiel og hermed ligestillet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-10-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39085585 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Falkevej 9A, 8800 Viborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,2%
▼ 3,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,07
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
54,0%
▲ 5,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-51,8%
▼ 51,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
483 virksomheder i «Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver til events»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 21.942 | 91.220 | 69.875 | 54.705 | 45.580 |
| Resultat før skat | 7.818 | 21.269 | 35.861 | 22.966 | -263 |
| Årets resultat | 5.928 | 12.294 | 27.968 | 17.914 | -217 |
| Egenkapital | 187.436 | 181.506 | 169.213 | 141.245 | 123.331 |
| Aktiver i alt | 346.811 | 370.301 | 370.799 | 336.459 | 298.511 |
| Omsætningsaktiver | 317.109 | 325.592 | 245.041 | 182.263 | 115.877 |
| Kortfristet gæld | 152.985 | 170.785 | 179.218 | 180.739 | 168.596 |
| Gæld i alt | 154.575 | 184.295 | 188.505 | 180.739 | 168.596 |
| Soliditetsgrad | 54% | 49% | 45.6% | 42% | 41.3% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
JONATHAN M HOLDING ApS Siden 17 May 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Erik Munk Siden 31 Oct 2017Direktør
Produktionsenheder
1Munk & Nielsen Invest ApS
P-nr. 1023019376
Falkevej 9A, 8800 Viborg
Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver til events (773910)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JONATHAN M HOLDING ApS (CVR 27638511)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ligestillet, materielle, materiel.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.