MURERFIRMAET OLUF RASMUSSEN ApS
CVR 29 42 58 84 · Herning · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MURERFIRMAET OLUF RASMUSSEN ApS har CVR-nummer 29425884. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Valeursvej 9, 7400 Herning. Stiftet: 28. marts 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 11. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 395.993 kr., årets resultat 131.085 kr., egenkapital 61.245 kr., aktiver i alt 1.681.219 kr. Soliditetsgraden på 3,6 % er lavere end hos 83 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 131.085 kr. er højere end hos 64 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 249 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MURERFIRMAET OLUF RASMUSSEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Valeursvej 9, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
11
2006 2018
- Telefon
- 97225743
- Stiftet
- 28 Mar 2006
- Selskabskapital
- 175.000 DKK
- Formål
- murer og entreprenørvirksomhed, køb og salg af fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-06-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29425884 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Valeursvej 9, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
214,0%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,96
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
3,6%
▲ 7,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
202,3%
▲ 202,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 395.993 | 113.529 | 348.967 | -61.404 | 116.978 |
| Resultat før skat | 136.995 | -123.166 | 57.759 | -280.905 | -90.003 |
| Årets resultat | 131.085 | -128.141 | 50.104 | -298.352 | -71.625 |
| Egenkapital | 61.245 | -69.840 | 58.301 | 8.197 | 306.549 |
| Aktiver i alt | 1.681.219 | 1.755.128 | 1.384.408 | 1.233.856 | 1.573.732 |
| Omsætningsaktiver | 1.537.577 | 1.563.192 | 1.126.688 | 1.175.435 | 1.494.175 |
| Kortfristet gæld | 1.600.628 | 1.811.532 | 1.318.868 | 1.225.659 | 1.267.183 |
| Gæld i alt | 1.600.628 | 1.811.532 | 1.318.868 | 1.225.659 | 1.267.183 |
| Soliditetsgrad | 3.6% | -4% | 4.2% | 0.7% | 19.5% |
| Ansatte (gns.) | 5 | 6 | 5 | 4 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
OR HOLDING HERNING ApS Siden 13 Jun 201766,67% Ejer
-
AR85 Holding ApS Siden 13 Jun 201725% Ejer
Ledelse
2-
Oluf Carl Rasmussen Siden 28 Mar 2006Direktør
-
Anders Kjærgaard Rasmussen Siden 7 Dec 2017Direktør
Produktionsenheder
1MURERFIRMAET OLUF RASMUSSEN ApS
P-nr. 1012148425
Valeursvej 9, 7400 Herning
Murerarbejde (439100)
👥 8 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: OR HOLDING HERNING ApS (CVR 29424640)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murer, entreprenørvirksomhed, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.