MURERMESTER SKOGLUND ApS
CVR 32 07 12 79 · Hasselager · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MURERMESTER SKOGLUND ApS har CVR-nummer 32071279. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Kunneruphøj 1, 8361 Hasselager. Stiftet: 4. marts 2009. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.824.598 kr., årets resultat 114.578 kr., egenkapital 1.005.151 kr., aktiver i alt 1.624.646 kr. Soliditetsgraden på 61,9 % er højere end hos 77 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 114.578 kr. er højere end hos 62 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 11 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MURERMESTER SKOGLUND ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Kunneruphøj 1, 8361 Hasselager
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
5
2009 2018
- Telefon
- 40868512
- Stiftet
- 4 Mar 2009
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- murer- og entreprenørvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2014-05-21
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32071279 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kunneruphøj 1, 8361 Hasselager
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,4%
▲ 6,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,84
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,9%
▲ 8,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
145,2%
▲ 145,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.824.598 | 3.459.888 | 3.654.190 | 3.708.366 | 3.370.065 |
| Resultat før skat | 104.911 | 91.032 | 285.573 | 530.908 | 450.864 |
| Årets resultat | 114.578 | 46.728 | 218.767 | 407.618 | 346.276 |
| Egenkapital | 1.005.151 | 990.573 | 1.143.845 | 994.578 | 644.160 |
| Aktiver i alt | 1.624.646 | 1.839.512 | 2.115.348 | 1.698.363 | 1.615.094 |
| Omsætningsaktiver | 1.108.495 | 1.556.768 | 1.973.611 | 1.500.476 | 1.535.782 |
| Kortfristet gæld | 601.712 | 798.147 | 940.321 | 642.785 | 965.934 |
| Gæld i alt | 601.712 | 798.147 | 940.321 | 642.785 | 965.934 |
| Soliditetsgrad | 61.9% | 53.8% | 54.1% | 58.6% | 39.9% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 6 | 6 | 5 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SKOGLUND HOLDING ApS Siden 4 Mar 2009100% Ejer
Ledelse
1-
Torbjørn Skoglund Siden 4 Mar 2009Direktør
Produktionsenheder
1MURERMESTER SKOGLUND ApS
P-nr. 1015115536
Kunneruphøj 1, 8361 Hasselager
Murerarbejde (439100)
👥 4 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SKOGLUND HOLDING ApS (CVR 32071198)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murer, entreprenørvirksomhed, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.