NRGI A.M.B.A.
CVR 41 98 99 12 · Aarhus N · Ikke-finansielle holdingselskaber · Andelsselskab (-forening) med begrænset ansvar · CVR-registret ↗
Kort fortalt
NRGI A.M.B.A. har CVR-nummer 41989912. Virksomhedsform: Andelsselskab (-forening) med begrænset ansvar. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Dusager 22, 8200 Aarhus N. Stiftet: 31. marts 1964. Status: aktiv. Antal ansatte: 102. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -739.000 kr., årets resultat 170.794.000 kr., egenkapital 7.888.540.000 kr., aktiver i alt 8.022.606.000 kr. Soliditetsgraden på 98,3 % er højere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 170.794.000 kr. er højere end hos 100 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som NRGI A.M.B.A.? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Dusager 22, 8200 Aarhus N
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
102
1997 2018
- Stiftet
- 31 Mar 1964
- Formål
- energiforsyning, kommercielle aktiviteter med tilknytning til energi og kummmunikation samt øvrige aktiviteter, hvorved den gennem selskabets virksomhed opbyggede viden og kompetence udnyttes. Selskabets energiforsyningsvirksomhed skal udøves på en driftsikker og effektiv måde med det formål at sikre energiforsyning af kunderne til konkurrencedygtige priser,men tillige således at samfundsøkonomiske og miljømæssige hensyn tilgodeses. Selskabet kan udøve dets virksomhed gennem datterselskaber og ved deltagelse i andre fællesskaber i ind- og udland
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsens formand og en næstformand i forening eller hver for sig i forening med to bestyrelsesmedlemmer eller af den samlede bestyrelse. Selskabet tegnes endvidere af et medlem af direktionen i forening med bestyrelsens formand eller næstformand eller af et medlem af direktionen i forening med to bestyrelsesmedlemmer.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-04-24
- Sekundære brancher
- Generelle offentlige forvaltningsaktiviteter (841100) Andre forretningsserviceaktiviteter i.a.n. (829900)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41989912 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 254900T05E9J8456E677
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Dusager 22, 8200 Aarhus N
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,2%
▼ 1,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
9,56
▼ 19,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,3%
▼ 1,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-45,5%
▼ 45,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -739.000 | -530.000 | -580.000 | -530.000 | -514.000 |
| Resultat før skat | 170.794.000 | 313.667.000 | 382.699.000 | 3.017.180.000 | 99.076.000 |
| Årets resultat | 170.794.000 | 313.667.000 | 382.699.000 | 3.017.180.000 | 99.076.000 |
| Egenkapital | 7.888.540.000 | 7.778.810.000 | 7.710.991.000 | 7.341.438.000 | 4.305.674.000 |
| Aktiver i alt | 8.022.606.000 | 7.821.106.000 | 8.103.373.000 | 7.808.402.000 | 4.503.681.000 |
| Omsætningsaktiver | 1.281.032.000 | 1.247.517.000 | 1.291.197.000 | — | — |
| Kortfristet gæld | 134.066.000 | 42.296.000 | 392.382.000 | 466.964.000 | 198.007.000 |
| Gæld i alt | 134.066.000 | 42.296.000 | 392.382.000 | 466.964.000 | 198.007.000 |
| Soliditetsgrad | 98.3% | 99.5% | 95.2% | 94% | 95.6% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Ledelse
13-
Jens Myrup Pedersen Siden 26 May 2021Formand
-
Jakob Flink Siden 29 Apr 2026Bestyrelsesmedlem
-
Morten Støvring Siden 30 Apr 2024Bestyrelsesmedlem
-
Andreas Haugstrup Hommelhoff Siden 30 Apr 2024Næstformand
-
Assia Ingeborg Hybert Zouaoui Siden 30 Apr 2019Bestyrelsesmedlem
-
Morten Bryder Pedersen Siden 1 Nov 2017Direktør
-
Jacob Vittrup Siden 1 May 2017Adm. dir.
-
Jeppe Spure Nielsen Siden 24 Aug 2020Bestyrelsesmedlem
-
Jonas Bernt Kramer Siden 27 Apr 2023Bestyrelsesmedlem
-
Julie Holst Mosegaard Siden 24 Apr 2025Bestyrelsesmedlem
-
Anne Stine Jørck Siden 18 Sep 2024Bestyrelsesmedlem
-
Roar Hestbek Nicolaisen Siden 24 Apr 2025Bestyrelsesmedlem
-
Jeanette Dige Svenningsen Siden 29 Apr 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1NRGI A.M.B.A.
P-nr. 1003067348
Dusager 22, 8200 Aarhus N
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 105 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -6.664.000 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -1.473.000 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: NRGI A.M.B.A. (CVR 41989912)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kummmunikation, driftsikker, opbyggede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.