OPTIK NICOLAI'S ApS
CVR 33 03 92 63 · Roskilde · Optikeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
OPTIK NICOLAI'S ApS har CVR-nummer 33039263. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Optikeraktiviteter (branchekode 477410). Adresse: Skomagergade 3, st. tv, 4000 Roskilde. Stiftet: 17. juni 2010. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 2.243.078 kr., årets resultat 149.462 kr., egenkapital 1.004.989 kr., aktiver i alt 2.704.739 kr. Soliditetsgraden på 37,2 % er lavere end hos 57 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 149.462 kr. er lavere end hos 65 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 18 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som OPTIK NICOLAI'S ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Optikeraktiviteter (477410)
- Adresse
- Skomagergade 3, st. tv, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Antal ansatte
-
5
2011 2018
- Stiftet
- 17 Jun 2010
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- optikerforretning og anden virksomhed, der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Direktøren repræsenterer selskabet udadtil. Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2010-08-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33039263 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skomagergade 3, st. tv, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: optiknicolais.dk Hjemmeside https://optiknicolais.dk
- https://www.facebook.com/optiknicolais.dk Sociale medier
- https://www.instagram.com/p/Dd8mFM8iD_7/ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (14. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,9%
▲ 26,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,80
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
37,2%
▲ 5,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
253,8%
▲ 253,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
390 virksomheder i «Optikeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.243.078 | 1.898.153 | 1.586.908 | 1.656.358 | 1.296.969 |
| Resultat før skat | 193.743 | -114.563 | 20.006 | 231.954 | 84.076 |
| Årets resultat | 149.462 | -97.185 | 15.499 | 251.958 | 52.504 |
| Egenkapital | 1.004.989 | 855.527 | 952.712 | 937.213 | 685.255 |
| Aktiver i alt | 2.704.739 | 2.723.983 | 2.449.258 | 1.364.888 | 1.209.039 |
| Omsætningsaktiver | 1.352.292 | 1.301.284 | 1.437.675 | 1.228.733 | 999.663 |
| Kortfristet gæld | 1.699.750 | 1.868.456 | 1.496.546 | 427.675 | 523.784 |
| Gæld i alt | 1.699.750 | 1.868.456 | 1.496.546 | 427.675 | 523.784 |
| Soliditetsgrad | 37.2% | 31.4% | 38.9% | 68.7% | 56.7% |
| Ansatte (gns.) | 5 | 5 | 4 | 4 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
N.W. OPTIK ApS Siden 17 Jun 2010100% Ejer
Ledelse
1-
Nicolai Esper Wantzin Siden 10 Sep 2010Direktør
Produktionsenheder
1OPTIK NICOLAI'S ApS
P-nr. 1016130725
Skomagergade 3, st. tv, 4000 Roskilde
Optikeraktiviteter (477410)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: N.W. OPTIK ApS (CVR 26682940)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver optikerforretning, optikeraktiviteter, står.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.