Roskilde Multiservice ApS
CVR 38 84 54 03 · Roskilde · Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
Roskilde Multiservice ApS har CVR-nummer 38845403. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer (branchekode 241000). Adresse: Kornerups Vænge 12, 4000 Roskilde. Stiftet: 1. august 2017. Status: ophørt 12. oktober 2026. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (1. oktober 2021 – 30. september 2022): bruttofortjeneste 3.368.760 kr., årets resultat 34.582 kr., egenkapital 392.307 kr., aktiver i alt 3.412.532 kr. Soliditetsgraden på 11,5 % er lavere end hos 75 % af de 16 virksomheder i branchen «Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 34.582 kr. er lavere end hos 53 % af de 16 virksomheder i branchen «Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 314 % fra regnskabsår 2021 til 2022. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Roskilde Multiservice ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer (241000)
- Adresse
- Kornerups Vænge 12, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Antal ansatte
- 3
- Stiftet
- 1 Aug 2017
- Ophørt
- 12 Oct 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38845403 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kornerups Vænge 12, 4000 Roskilde
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,8%
▼ 29,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,00
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
11,5%
▼ 23,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-74,9%
▼ 74,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
16 virksomheder i «Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.368.760 | 813.448 | — | — | — |
| Resultat før skat | 65.497 | 193.340 | — | — | — |
| Årets resultat | 34.582 | 138.024 | — | — | — |
| Egenkapital | 392.307 | 357.725 | 219.701 | 409.330 | 67.201 |
| Aktiver i alt | 3.412.532 | 1.036.606 | 425.273 | 569.959 | 127.436 |
| Omsætningsaktiver | 2.997.311 | 764.382 | 272.482 | 522.168 | 127.436 |
| Kortfristet gæld | 2.998.413 | 662.882 | 195.278 | 59.993 | 60.235 |
| Gæld i alt | 2.998.413 | 662.882 | 195.278 | 158.365 | 60.235 |
| Soliditetsgrad | 11.5% | 34.5% | 51.7% | 71.8% | 52.7% |
| Ansatte (gns.) | 16 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2022 | 114.127 DKK | 25.102 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 216.079 DKK | 47.520 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Roskilde Multiservice ApS (CVR 38845403)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
24 Oct 2026UNDERKONKURS → OPLØSTEFTERKONKURS
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver jernlegeringer, råjern, råstål.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms