Selskabet 1802 ApS
CVR 43 51 27 49 · Hellerup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Selskabet 1802 ApS har CVR-nummer 43512749. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Gersonsvej 1, 2900 Hellerup. Stiftet: 12. september 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -12.172 kr., årets resultat 1.448.236 kr., egenkapital -775.321 kr., aktiver i alt 38.424 kr. Soliditetsgraden på -2.017,8 % er lavere end hos 98 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.448.236 kr. er højere end hos 86 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Selskabet 1802 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Gersonsvej 1, 2900 Hellerup
- Kommune
- GENTOFTE
- Stiftet
- 12 Sep 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber og at foretage ejendomsinvesteringer, samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-09-12
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43512749 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gersonsvej 1, 2900 Hellerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,43
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-2.017,8%
▲ 3.757,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
236,8%
▲ 236,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -12.172 | -25.405 | -12.125 |
| Resultat før skat | 1.448.236 | -1.058.772 | -1.204.785 |
| Årets resultat | 1.448.236 | -1.058.772 | -1.204.785 |
| Egenkapital | -775.321 | -2.223.557 | -1.164.785 |
| Aktiver i alt | 38.424 | 38.499 | 38.499 |
| Omsætningsaktiver | 38.424 | 38.499 | 38.499 |
| Kortfristet gæld | 90.292 | 77.170 | 50.625 |
| Gæld i alt | 90.292 | 77.170 | 50.625 |
| Soliditetsgrad | -2017.8% | -5775.6% | -3025.5% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Andreas Olrik Siden 12 Sep 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Andreas Olrik Siden 12 Sep 2022Direktør
Produktionsenheder
1Selskabet 1802 ApS
P-nr. 1028576079
Gersonsvej 1, 2900 Hellerup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -1.053.567 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -1.196.691 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Selskabet 1802 ApS (CVR 43512749)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejendomsinvesteringer, foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.