SIK TEKNIK ApS
CVR 31 63 29 78 · Ans By · Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SIK TEKNIK ApS har CVR-nummer 31632978. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal (branchekode 284100). Adresse: Iller Damvej 9, 8643 Ans By. Stiftet: 1. juli 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.383.425 kr., årets resultat 162.568 kr., egenkapital 1.597.483 kr., aktiver i alt 3.722.233 kr. Soliditetsgraden på 42,9 % er lavere end hos 53 % af de 34 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 162.568 kr. er højere end hos 66 % af de 34 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SIK TEKNIK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal (284100)
- Adresse
- Iller Damvej 9, 8643 Ans By
- Kommune
- SILKEBORG
- Antal ansatte
-
2
2009 2018
- Telefon
- 86888726
- Stiftet
- 1 Jul 2008
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- inden for fabrikation, herunder maskinopbygning og dermed beslægtede aktiviteter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2008-12-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31632978 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Iller Damvej 9, 8643 Ans By
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,2%
▲ 19,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,75
▼ 3,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
42,9%
▼ 36,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
205,6%
▲ 205,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
34 virksomheder i «Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.383.425 | 1.410.725 | 2.412.663 | 3.028.920 | 6.794.935 |
| Resultat før skat | 208.228 | -194.412 | 258.301 | 877.365 | 3.733.575 |
| Årets resultat | 162.568 | -153.974 | 198.140 | 669.694 | 2.875.987 |
| Egenkapital | 1.597.483 | 1.684.914 | 2.088.889 | 2.140.748 | 4.471.054 |
| Aktiver i alt | 3.722.233 | 2.130.059 | 2.552.008 | 3.262.458 | 7.497.527 |
| Omsætningsaktiver | 3.685.585 | 2.073.917 | 2.531.058 | 3.224.350 | 7.438.461 |
| Kortfristet gæld | 2.100.867 | 440.703 | 432.537 | 1.117.975 | 2.954.885 |
| Gæld i alt | 2.100.867 | 440.703 | 432.537 | 1.117.975 | 2.954.885 |
| Soliditetsgrad | 42.9% | 79.1% | 81.9% | 65.6% | 59.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 3 | 4 | 5 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SIK HOLDING ApS Siden 31 May 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Steen Michael Sørensen Siden 23 Dec 2008Direktør
Produktionsenheder
1SIK TEKNIK ApS
P-nr. 1014665370
Iller Damvej 9, 8643 Ans By
Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal (284100)
👥 2 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)SIK TEKNIK
Iller Damvej 9, 8643 Ans By
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Silkeborg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SIK HOLDING ApS (CVR 31890942)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskinopbygning, metalforarbejdende, maskinværktøj.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.