STENHØJ HYDRAULIK A/S
CVR 16 92 62 05 · Barrit · Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STENHØJ HYDRAULIK A/S har CVR-nummer 16926205. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal (branchekode 284100). Adresse: Sigurd Stenhøj Vej 2, 7150 Barrit. Stiftet: 1. marts 1993. Status: aktiv. Antal ansatte: 39. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 26.904.691 kr., årets resultat 7.779.328 kr., egenkapital 19.545.635 kr., aktiver i alt 48.867.342 kr. Soliditetsgraden på 40,0 % er lavere end hos 56 % af de 34 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 7.779.328 kr. er højere end hos 97 % af de 34 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 36 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STENHØJ HYDRAULIK A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal (284100)
- Adresse
- Sigurd Stenhøj Vej 2, 7150 Barrit
- Kommune
- HEDENSTED
- Antal ansatte
-
39
1997 2018
- Telefon
- 31602000
- info@stenhyd.com
- Hjemmeside
- www.stenhyd.dk
- Stiftet
- 1 Mar 1993
- Selskabskapital
- 3.000.000 DKK
- Formål
- fabrikation og handel og agenturer i ind- og udland
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsesformanden eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-04-01
- Binavne
- Intelligent Automation A/S
- Sekundære brancher
- Engroshandel med værktøjsmaskiner (466200) Reparation og vedligeholdelse af maskiner (331200)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK16926205 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sigurd Stenhøj Vej 2, 7150 Barrit
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.stenhyd.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://stenhyd.dk/
- https://www.youtube.com/channel/UCKeyVE2HDeM_UsEaLUrEghQ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (15. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
39,8%
▲ 2,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,04
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
40,0%
▲ 17,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
94,1%
▲ 94,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
34 virksomheder i «Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 26.904.691 | 19.809.126 | 17.198.385 | 10.529.496 | 3.647.985 |
| Resultat før skat | 9.952.898 | 5.222.191 | 5.931.297 | -2.670.904 | -7.606.007 |
| Årets resultat | 7.779.328 | 4.007.280 | 4.993.354 | -1.729.085 | -6.893.995 |
| Egenkapital | 19.545.635 | 10.775.947 | 6.768.667 | 1.775.313 | 2.904.398 |
| Aktiver i alt | 48.867.342 | 47.462.227 | 35.745.827 | 38.301.999 | 36.096.855 |
| Omsætningsaktiver | 46.212.604 | 42.874.342 | 28.754.478 | 28.867.611 | 26.999.137 |
| Kortfristet gæld | 22.698.803 | 31.280.776 | 20.202.979 | 28.595.295 | 28.665.549 |
| Gæld i alt | 24.236.494 | 32.763.602 | 24.928.691 | 33.260.515 | 33.192.457 |
| Soliditetsgrad | 40% | 22.7% | 18.9% | 4.6% | 8% |
| Ansatte (gns.) | 34 | 29 | 28 | 30 | 32 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
PP II Invest II ApS Siden 25 Apr 2018100% Ejer
Ledelse
4-
Jørgen Jensen Siden 1 May 2024Direktør
-
Lars Taarn Pedersen Siden 25 Apr 2018Bestyrelsesmedlem
-
Peter Michael Kriklywi Siden 25 Apr 2018Bestyrelsesmedlem
-
Thomas Bechmann Siden 25 Apr 2018Formand
Produktionsenheder
1STENHØJ HYDRAULIK A/S
P-nr. 1001185903
Sigurd Stenhøj Vej 2, 7150 Barrit
Fremstilling af metalforarbejdende maskiner og maskinværktøj til bearbejdning af metal (284100)
👥 39 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Stenhøj Hydraulik A/S
Sigurd Stenhøj Vej 2, 7150 Barrit
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Hedensted Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Pentaco Partners II A/S (CVR 37044997)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver agenturer, metalforarbejdende, maskinværktøj.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.