SJ Construction ApS
CVR 43 56 84 42 · Odense SØ · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
SJ Construction ApS har CVR-nummer 43568442. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Jervelundhaven 20, 1. mf, 5220 Odense SØ. Stiftet: 9. oktober 2022. Status: ophørt 4. juni 2026. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2024): omsætning 2.019.091 kr., bruttofortjeneste 1.863.526 kr., årets resultat 73.403 kr., egenkapital 73.403 kr., aktiver i alt 365.735 kr. Soliditetsgraden på 20,1 % er lavere end hos 72 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 73.403 kr. er højere end hos 54 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SJ Construction ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Jervelundhaven 20, 1. mf, 5220 Odense SØ
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
- 2
- Stiftet
- 9 Oct 2022
- Ophørt
- 4 Jun 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43568442 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Jervelundhaven 20, 1. mf, 5220 Odense SØ
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
3,6%
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
100,0%
▲ 89,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,26
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
20,1%
▲ 11,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.386,8%
▲ 1.386,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Omsætning | 2.019.091 | — |
| Bruttoresultat | 1.863.526 | 2.043.964 |
| Resultat før skat | 73.403 | 6.329 |
| Årets resultat | 73.403 | 4.937 |
| Egenkapital | 73.403 | 44.937 |
| Aktiver i alt | 365.735 | 498.476 |
| Omsætningsaktiver | 365.735 | 498.476 |
| Kortfristet gæld | 290.840 | 452.147 |
| Gæld i alt | 292.332 | 453.539 |
| Soliditetsgrad | 20.1% | 9% |
| Ansatte (gns.) | 5 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2023 | 6.329 DKK | 1.386 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SJ Construction ApS (CVR 43568442)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
3 Aug 2026UNDERKONKURS → OPLØSTEFTERKONKURS
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms