S.K. 1 ApS
CVR 27 34 45 93 · Herning · Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
S.K. 1 ApS har CVR-nummer 27344593. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler (branchekode 204100). Adresse: Villavej 4A, 7400 Herning. Stiftet: 16. september 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 278.339 kr., årets resultat 24.181 kr., egenkapital 66.607 kr., aktiver i alt 156.597 kr. Soliditetsgraden på 42,5 % er højere end hos 50 % af de 44 virksomheder i branchen «Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 24.181 kr. er lavere end hos 66 % af de 44 virksomheder i branchen «Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 45 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som S.K. 1 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler (204100)
- Adresse
- Villavej 4A, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
2
2004 2018
- Stiftet
- 16 Sep 2003
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- handels- og produktionsvirksomhed, herunder købe og sælge fast ejendom samt investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-08-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27344593 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Villavej 4A, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
36,3%
▼ 357,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,73
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
42,5%
▲ 21,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-85,5%
▼ 85,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
44 virksomheder i «Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 278.339 | 502.148 | 196.930 | 506.724 |
| Resultat før skat | 31.266 | 214.868 | -216.923 | -149.943 |
| Årets resultat | 24.181 | 167.200 | -169.199 | -116.956 |
| Egenkapital | 66.607 | 42.426 | -124.774 | 44.430 |
| Aktiver i alt | 156.597 | 205.061 | 192.731 | 415.386 |
| Omsætningsaktiver | 155.547 | 165.342 | 95.012 | 139.272 |
| Kortfristet gæld | 89.990 | 162.635 | 317.505 | 358.274 |
| Gæld i alt | 89.990 | 162.635 | 317.505 | 358.274 |
| Soliditetsgrad | 42.5% | 20.7% | -64.7% | 10.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SØREN KALHAVE HOLDING ApS Siden 16 Sep 2003100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Kalhave Siden 16 Sep 2003Direktør
Produktionsenheder
1S.K. 1 ApS
P-nr. 1010097017
Villavej 4A, 7400 Herning
Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler (204100)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SØREN KALHAVE HOLDING ApS (CVR 26138965)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver poleremidler, rensemidler, sæbe.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.