ULTRAGLOZZ CO. ApS
CVR 28 30 82 21 · Nærum · Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ULTRAGLOZZ CO. ApS har CVR-nummer 28308221. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler (branchekode 204100). Adresse: Ekenæsvej 1, 2850 Nærum. Stiftet: 27. december 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 989.905 kr., årets resultat 846.967 kr., egenkapital 4.982.080 kr., aktiver i alt 8.631.576 kr. Soliditetsgraden på 57,7 % er højere end hos 59 % af de 44 virksomheder i branchen «Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 846.967 kr. er højere end hos 66 % af de 44 virksomheder i branchen «Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 13 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ULTRAGLOZZ CO. ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler (204100)
- Adresse
- Ekenæsvej 1, 2850 Nærum
- Kommune
- RUDERSDAL
- Antal ansatte
-
1
2008 2013
- Stiftet
- 27 Dec 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handels- og produktionsvirksomhed samt hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2004-12-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28308221 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 549300TOF9E8A9AM0R64
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ekenæsvej 1, 2850 Nærum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,0%
▲ 38,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,37
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
57,7%
▲ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
197,5%
▲ 197,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
44 virksomheder i «Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 989.905 | 1.134.123 | 1.427.236 | 1.785.685 | 1.513.382 |
| Resultat før skat | 934.571 | -1.113.146 | 540.040 | -7.720.597 | 2.755.242 |
| Årets resultat | 846.967 | -868.254 | 421.270 | -6.026.379 | 2.136.752 |
| Egenkapital | 4.982.080 | 4.135.114 | 5.003.368 | 4.582.098 | 10.608.477 |
| Aktiver i alt | 8.631.576 | 7.197.975 | 7.972.087 | 9.126.505 | 16.959.257 |
| Omsætningsaktiver | 8.631.576 | 5.763.593 | 4.369.149 | 5.816.507 | 4.824.180 |
| Kortfristet gæld | 3.649.496 | 3.062.861 | 2.968.719 | 4.544.407 | 6.350.780 |
| Gæld i alt | 3.649.496 | 3.062.861 | 2.968.719 | 4.544.407 | 6.350.780 |
| Soliditetsgrad | 57.7% | 57.4% | 62.8% | 50.2% | 62.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Jørgensen Siden 1 Jan 2012100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Jørgensen Siden 28 Dec 2004Direktør
Produktionsenheder
1ULTRAGLOZZ CO. ApS
P-nr. 1011021928
Ekenæsvej 1, 2850 Nærum
Fremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidler (204100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -1.133.016 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -7.736.316 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.561.539 DKK | 552.739 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.775.871 DKK | 390.676 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ULTRAGLOZZ CO. ApS (CVR 28308221)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver poleremidler, rensemidler, sæbe.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.