Søndergaards Autolak ApS
CVR 39 12 89 42 · Dronninglund · Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Søndergaards Autolak ApS har CVR-nummer 39128942. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (branchekode 953120). Adresse: Karetmagervej 10, 9330 Dronninglund. Stiftet: 20. november 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.378.769 kr., årets resultat 270.890 kr., egenkapital 1.330.543 kr., aktiver i alt 2.275.520 kr. Soliditetsgraden på 58,5 % er højere end hos 69 % af de 354 virksomheder i branchen «Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 270.890 kr. er højere end hos 65 % af de 354 virksomheder i branchen «Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 12 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Søndergaards Autolak ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (953120)
- Adresse
- Karetmagervej 10, 9330 Dronninglund
- Kommune
- Brønderslev
- Antal ansatte
- 5
- jakobandersen_2@hotmail.com
- Stiftet
- 20 Nov 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- autolakering
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-11-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39128942 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Karetmagervej 10, 9330 Dronninglund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
20,4%
▼ 7,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,91
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
58,5%
▼ 11,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-36,8%
▼ 36,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
354 virksomheder i «Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.378.769 | 2.689.740 | 2.207.066 | 1.915.535 | 1.621.603 |
| Resultat før skat | 349.462 | 550.582 | 217.011 | 333.953 | — |
| Årets resultat | 270.890 | 428.895 | 167.863 | 258.303 | 204.503 |
| Egenkapital | 1.330.543 | 1.559.653 | 1.130.758 | 962.895 | 704.592 |
| Aktiver i alt | 2.275.520 | 2.236.174 | 1.879.314 | 1.676.313 | 1.578.905 |
| Omsætningsaktiver | 843.475 | 765.856 | 559.504 | 355.044 | 188.307 |
| Kortfristet gæld | 927.707 | 668.131 | 721.408 | 657.826 | 835.213 |
| Gæld i alt | 927.707 | 668.131 | 748.556 | 713.418 | 874.313 |
| Soliditetsgrad | 58.5% | 69.7% | 60.2% | 57.4% | 44.6% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 3 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jakob Søndergaard Andersen Siden 20 Nov 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Jakob Søndergaard Andersen Siden 20 Nov 2017Direktør
Produktionsenheder
1Søndergaards Autolak ApS
P-nr. 1024263521
Karetmagervej 10, 9330 Dronninglund
Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (953120)
👥 5 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Søndergaards Autolak ApS
Karetmagervej 10, 9330 Dronninglund
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Brønderslev Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 514.991 DKK | 113.278 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 223.483 DKK | 49.148 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 343.698 DKK | 75.592 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 268.968 DKK | 59.158 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 208.200 DKK | 45.804 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Søndergaards Autolak ApS (CVR 39128942)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver autolakering, karosseri, undervognsbehandling.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.