Sportstrykkeriet ApS
CVR 39 65 90 77 · Højbjerg · Efterbehandling af tekstiler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Sportstrykkeriet ApS har CVR-nummer 39659077. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Efterbehandling af tekstiler (branchekode 133000). Adresse: Axel Kiers Vej 12, 8270 Højbjerg. Stiftet: 18. juni 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.869.404 kr., årets resultat 91.151 kr., egenkapital -581.513 kr., aktiver i alt 1.083.703 kr. Soliditetsgraden på -53,7 % er lavere end hos 88 % af de 43 virksomheder i branchen «Efterbehandling af tekstiler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 91.151 kr. er højere end hos 76 % af de 43 virksomheder i branchen «Efterbehandling af tekstiler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sportstrykkeriet ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Efterbehandling af tekstiler (133000)
- Adresse
- Axel Kiers Vej 12, 8270 Højbjerg
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
- 8
- Stiftet
- 18 Jun 2018
- Selskabskapital
- 100.000 DKK
- Formål
- i form af tryk og broderi på tøj
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-06-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39659077 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Axel Kiers Vej 12, 8270 Højbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,52
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-53,7%
▲ 6,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
111,8%
▲ 111,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
43 virksomheder i «Efterbehandling af tekstiler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.869.404 | 2.703.290 | 3.297.669 | 4.244.884 | 3.947.147 |
| Resultat før skat | 117.151 | -910.011 | -23.710 | 888.580 | 783.558 |
| Årets resultat | 91.151 | -772.663 | -25.729 | 696.406 | 581.688 |
| Egenkapital | -581.513 | -672.663 | 3.399.766 | 3.564.495 | 2.982.489 |
| Aktiver i alt | 1.083.703 | 1.110.832 | 4.107.554 | 4.450.683 | 4.142.954 |
| Omsætningsaktiver | 868.488 | 856.578 | 3.801.445 | 4.165.013 | 3.742.143 |
| Kortfristet gæld | 1.665.216 | 1.783.495 | 695.440 | 871.188 | 1.160.465 |
| Gæld i alt | 1.083.703 | 1.783.495 | 695.440 | 871.188 | 1.160.465 |
| Soliditetsgrad | -53.7% | -60.6% | 82.8% | 80.1% | 72% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 8 | 6 | 7 | 7 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
KAPE ApS Siden 1 May 202433,33% Ejer
-
PLOUG&CO ApS Siden 1 May 202433,33% Ejer
-
NørMol ApS Siden 1 May 202433,33% Ejer
Ledelse
1-
John Molbo Andersen Siden 1 May 2024Adm. dir.
Produktionsenheder
1Sportstrykkeriet ApS
P-nr. 1023722387
Axel Kiers Vej 12, 8270 Højbjerg
Efterbehandling af tekstiler (133000)
👥 9 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Jane Damgaard Mæhlisen Holding ApS (CVR 39674149)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver broderi, tryk, efterbehandling.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.