SR Renewables ApS
CVR 33 78 54 88 · Hørning · Andre liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SR Renewables ApS har CVR-nummer 33785488. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Andre liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser i.a.n. (branchekode 749990). Adresse: Nydamsvej 17, 8362 Hørning. Stiftet: 12. juli 2011. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 178.683 kr., årets resultat 4.861.903 kr., egenkapital 3.187.844 kr., aktiver i alt 3.273.370 kr. Soliditetsgraden på 97,4 % er højere end hos 88 % af de 1.194 virksomheder i branchen «Andre liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.861.903 kr. er højere end hos 98 % af de 1.194 virksomheder i branchen «Andre liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 80 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SR Renewables ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Andre liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser i.a.n. (749990)
- Adresse
- Nydamsvej 17, 8362 Hørning
- Kommune
- SKANDERBORG
- Stiftet
- 12 Jul 2011
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalandele i andre selskaber samt at drive investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-09-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33785488 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 549300ROQ4Z3RK83CN78 Øverste modervirksomhed: IMMOBILIEN INVEST ApS
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nydamsvej 17, 8362 Hørning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
152,5%
▲ 112,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
38,27
▼ 1,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,4%
▼ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
164,1%
▲ 164,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1194 virksomheder i «Andre liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 178.683 | 889.832 | -186.031 | -2.019.104 | -96.171 |
| Resultat før skat | 4.861.903 | 1.841.087 | -218.170 | 8.300.875 | 1.145.612 |
| Årets resultat | 4.861.903 | 1.841.087 | -218.170 | 8.300.875 | 1.216.694 |
| Egenkapital | 3.187.844 | 4.625.942 | 2.784.855 | 5.403.025 | 4.502.151 |
| Aktiver i alt | 3.273.370 | 4.746.142 | 2.817.455 | 5.620.428 | 4.527.251 |
| Omsætningsaktiver | 3.273.370 | 4.746.142 | 2.198.570 | 4.964.391 | 3.168.061 |
| Kortfristet gæld | 85.526 | 120.200 | 32.600 | 217.403 | 25.100 |
| Gæld i alt | 85.526 | 120.200 | 32.600 | 217.403 | 25.100 |
| Soliditetsgrad | 97.4% | 97.5% | 98.8% | 96.1% | 99.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
IMMOBILIEN INVEST ApS Siden 22 Jan 201850% Ejer
-
SAUER RENEWABLES ApS Siden 22 Jan 201850% Ejer
Ledelse
2-
Thomas Bjørn Roldskov Siden 26 Jul 2022Direktør
-
Christian Halskov Sauer Siden 26 Jul 2022Direktør
Produktionsenheder
1SR Renewables ApS
P-nr. 1016995602
Nydamsvej 17, 8362 Hørning
Andre liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser i.a.n. (749990)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -180.924 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -2.887.290 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -1.103.628 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SR Renewables ApS (CVR 33785488)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver liberale, videnskabelige, tekniske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.