Transparens ApS
CVR 42 07 95 88 · København K · Vinduespolering · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Transparens ApS har CVR-nummer 42079588. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Vinduespolering (branchekode 812210). Adresse: Margretheholmsvej 4, 1. th, 1432 København K. Stiftet: 1. februar 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 412.698 kr., årets resultat 15.401 kr., egenkapital 283.254 kr., aktiver i alt 353.986 kr. Soliditetsgraden på 80,0 % er højere end hos 91 % af de 230 virksomheder i branchen «Vinduespolering», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 15.401 kr. er lavere end hos 58 % af de 230 virksomheder i branchen «Vinduespolering», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 9 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Transparens ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Vinduespolering (812210)
- Adresse
- Margretheholmsvej 4, 1. th, 1432 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 1 Feb 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- handel og service
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-02-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42079588 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845004XD0987093SY49
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Margretheholmsvej 4, 1. th, 1432 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,4%
▲ 9,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,00
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
80,0%
▼ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
236,8%
▲ 236,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
230 virksomheder i «Vinduespolering»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 412.698 | 378.568 | 526.335 | 479.108 | 468.053 |
| Resultat før skat | 19.735 | -11.260 | 123.532 | -73.589 | 341.448 |
| Årets resultat | 15.401 | -11.260 | 96.362 | -73.589 | 266.340 |
| Egenkapital | 283.254 | 267.853 | 279.113 | 232.751 | 306.340 |
| Aktiver i alt | 353.986 | 332.631 | 412.345 | 269.635 | 422.373 |
| Omsætningsaktiver | 353.986 | 332.631 | 412.345 | 269.635 | 422.373 |
| Kortfristet gæld | 70.732 | 64.778 | 133.232 | 36.884 | 116.033 |
| Gæld i alt | 70.732 | 64.778 | 133.232 | 36.884 | 116.033 |
| Soliditetsgrad | 80% | 80.5% | 67.7% | 86.3% | 72.5% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Laver Ikke Spor ApS Siden 1 Feb 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Mads Vestergaard Jakobsen Siden 1 Feb 2021Adm. dir.
Produktionsenheder
1Transparens ApS
P-nr. 1026751825
Margretheholmsvej 4, 1. th, 1432 København K
Vinduespolering (812210)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Laver Ikke Spor ApS (CVR 42069256)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver vinduespolering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.