UNITRASER ApS
CVR 17 61 03 92 · Greve · Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
UNITRASER ApS har CVR-nummer 17610392. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr (branchekode 267000). Adresse: C E Carlsensvej 12, 2670 Greve. Stiftet: 1. februar 1994. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2021): bruttofortjeneste -22.212 kr., årets resultat 475.265 kr., egenkapital 7.645.315 kr., aktiver i alt 19.128.350 kr. Soliditetsgraden på 40,0 % er lavere end hos 73 % af de 33 virksomheder i branchen «Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 475.265 kr. er højere end hos 72 % af de 33 virksomheder i branchen «Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som UNITRASER ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr (267000)
- Adresse
- C E Carlsensvej 12, 2670 Greve
- Kommune
- GREVE
- Telefon
- 43698454
- michael@unitraser.com
- Stiftet
- 1 Feb 1994
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- handel med varer og tjenesteydelser, samt at erhverve og udleje leasingkativer og andet
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en likvidator
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2011-09-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK17610392 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)C E Carlsensvej 12, 2670 Greve
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
6,2%
▲ 2,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
45,12
▲ 28,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
40,0%
▲ 0,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
63,0%
▲ 63,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
33 virksomheder i «Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -22.212 | -69.815 | -63.089 | -52.691 | -77.007 |
| Resultat før skat | 475.265 | 276.580 | 484.408 | -401.541 | 92.797 |
| Årets resultat | 475.265 | 291.628 | 484.408 | -412.331 | 92.797 |
| Egenkapital | 7.645.315 | 7.170.050 | 6.878.422 | 6.394.013 | 6.806.345 |
| Aktiver i alt | 19.128.350 | 18.276.936 | 9.013.663 | 8.601.342 | 9.363.736 |
| Omsætningsaktiver | 15.391.328 | 4.156.809 | 852.136 | 3.118.285 | 3.272.722 |
| Kortfristet gæld | 341.139 | 244.520 | 222.200 | 2.207.329 | 2.557.391 |
| Gæld i alt | 10.359.545 | 9.983.396 | 2.135.241 | 2.207.329 | 2.557.391 |
| Soliditetsgrad | 40% | 39.2% | 76.3% | 74.3% | 72.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Michael Dam Siden 1 Feb 1994100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Bøgenskjold Siden 16 Feb 2023Likvidator
Produktionsenheder
1UNITRASER APS
P-nr. 1001323246
C E Carlsensvej 12, 2670 Greve
Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr (267000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -253.250 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | — | — | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -1.077.001 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: UNITRASER ApS (CVR 17610392)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver leasingkativer, magnetiske, fotografisk.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.