Venfluc ApS
CVR 43 04 27 77 · Virum · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Venfluc ApS har CVR-nummer 43042777. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (branchekode 711210). Adresse: Teknikerbyen 5, 2., 2830 Virum. Stiftet: 8. februar 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.330.681 kr., årets resultat 197.492 kr., egenkapital 797.096 kr., aktiver i alt 1.660.620 kr. Soliditetsgraden på 48,0 % er lavere end hos 60 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 197.492 kr. er højere end hos 58 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 22 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Venfluc ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
- Adresse
- Teknikerbyen 5, 2., 2830 Virum
- Kommune
- RUDERSDAL
- Antal ansatte
- 3
- Stiftet
- 8 Feb 2022
- Selskabskapital
- 40.002 DKK
- Formål
- rådgivende ingeniørvirksomhed og hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-12-01
- Binavne
- Venfluc Consulting ApS Venfluc Engineering ApS Venfluc Offshore Wind ApS Venfluc Partners ApS Venfluk ApS
- Sekundære brancher
- Computerprogrammering (621000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43042777 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Teknikerbyen 5, 2., 2830 Virum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
24,8%
▼ 54,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,89
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
48,0%
▲ 0,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-69,3%
▼ 69,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2127 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.330.681 | 2.982.682 | 1.418.335 | 1.097.552 |
| Resultat før skat | 240.562 | 835.800 | 20.101 | 35.446 |
| Årets resultat | 197.492 | 643.794 | 15.364 | 27.624 |
| Egenkapital | 797.096 | 814.604 | 170.810 | 147.624 |
| Aktiver i alt | 1.660.620 | 1.721.986 | 592.788 | 652.846 |
| Omsætningsaktiver | 1.630.735 | 1.692.687 | 592.788 | 652.846 |
| Kortfristet gæld | 863.524 | 903.366 | 421.978 | 501.206 |
| Gæld i alt | 863.524 | 903.366 | 421.978 | 501.206 |
| Soliditetsgrad | 48% | 47.3% | 28.8% | 22.6% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 4 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Venfluc Holding ApS Siden 2 Jun 2023100% Ejer
Ledelse
2-
Anders Mandrup Hansen Siden 8 Feb 2022Direktør
-
Kristian Kousgaard Mikkelsen Siden 8 Feb 2022Direktør
Produktionsenheder
1Venfluc ApS
P-nr. 1027980135
Teknikerbyen 5, 2., 2830 Virum
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | 20.101 DKK | 4.422 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 17.344 DKK | 3.806 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Venfluc Holding ApS (CVR 43708406)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ingeniørvirksomhed, anlægsarbejder, byggeri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.