BUNDGAARD-FONDEN
CVR 16 79 05 75 · Højbjerg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Erhvervsdrivende fond · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BUNDGAARD-FONDEN har CVR-nummer 16790575. Virksomhedsform: Erhvervsdrivende fond. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Oddervej 200, 8270 Højbjerg. Stiftet: 1. juli 1992. Status: aktiv. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -1.240.647 kr., årets resultat 6.894.617 kr., egenkapital 484.243.770 kr., aktiver i alt 484.326.235 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 6.894.617 kr. er højere end hos 96 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BUNDGAARD-FONDEN? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Oddervej 200, 8270 Højbjerg
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
4
2011 2018
- Stiftet
- 1 Jul 1992
- Selskabskapital
- 285.021.466 DKK
- Formål
- Fondens formål er at sikre, at HMF Group A/S og hermed koncernforbundne selskaber til enhver tid er ledet af kompetente bestyrelser, der skal sikre og udbygge grundlaget for selskabernes fortsatte beståen og udvikling, således at arbejdspladserne i HMF Group A/S og hermed koncernforbundne selskaber kan bevares og eventuelt udbygges, alt med henblik på, at der skabes en indtjening, der gør det muligt at opfylde Fondens øvrige formål. Fondens formål er endvidere at bidrage med beløb til indkøb af hospitalsudstyr, der ikke eller kun vanskeligt gennem bevillinger kan fremskaffes til hospitaler, klinikker og lignende med beliggenhed i Aarhus kommune. Fondens formål er almennyttigt og velgørende
- Tegningsregel
- Fonden tegnes af formanden for bestyrelsen i forening med en direktør eller et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-08-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK16790575 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 213800XOT9I6FCXGW298
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Oddervej 200, 8270 Højbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,4%
▼ 5,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
50,20
▼ 10,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-80,1%
▼ 80,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.240.647 | -1.155.114 | -988.517 | -966.702 | -981.617 |
| Resultat før skat | 6.894.617 | 34.660.298 | 33.105.952 | 27.068.518 | 79.140.607 |
| Årets resultat | 6.894.617 | 34.660.220 | 33.105.952 | 27.068.518 | 79.140.624 |
| Egenkapital | 484.243.770 | 482.690.014 | 471.552.794 | 436.568.136 | 452.517.201 |
| Aktiver i alt | 484.326.235 | 482.775.336 | 471.627.602 | 436.642.638 | 452.985.284 |
| Omsætningsaktiver | 4.140.009 | 5.202.914 | 5.535.842 | 6.182.475 | 7.764.640 |
| Kortfristet gæld | 82.465 | 85.322 | 74.808 | 74.502 | 468.083 |
| Gæld i alt | 82.465 | 85.322 | 74.808 | 74.502 | 468.083 |
| Soliditetsgrad | 100% | 100% | 100% | 100% | 99.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Ledelse
4-
Ove Trankjær Siden 9 May 2018Bestyrelsesmedlem
-
Anders Peter Geismar Christoffersen Siden 13 Dec 2024Bestyrelsesmedlem
-
Carsten Bjerg Siden 20 Mar 2026Formand
-
Bente Damgaard Siden 1 Jan 2023Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1BUNDGAARD-FONDEN
P-nr. 1005837958
Oddervej 200, 8270 Højbjerg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 4 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -879.850 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -1.189.409 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -1.080.291 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BUNDGAARD-FONDEN (CVR 16790575)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Datterselskaber
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fremskaffes, udbygges, hmf.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.