PN HOLDING ApS
CVR 19 47 58 32 · Galten · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PN HOLDING ApS har CVR-nummer 19475832. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Lyngballevej 6, 8464 Galten. Stiftet: 22. april 1996. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -76.444 kr., årets resultat 969.851 kr., egenkapital 35.778.890 kr., aktiver i alt 35.880.264 kr. Soliditetsgraden på 99,7 % er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 969.851 kr. er højere end hos 82 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Lyngballevej 6, 8464 Galten
- Kommune
- SKANDERBORG
- Stiftet
- 22 Apr 1996
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalandele i virksomheder inden for tagdækningsvirksomhed, handel
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 1996-04-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK19475832 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300TQ8GMUG764OD74
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lyngballevej 6, 8464 Galten
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,7%
▼ 11,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
276,03
▼ 1.676,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,7%
▼ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-80,5%
▼ 80,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -76.444 | -80.403 | -37.445 | -93.937 | -72.286 |
| Resultat før skat | 1.246.933 | 6.114.331 | 5.218.861 | -3.242.430 | 3.847.731 |
| Årets resultat | 969.851 | 4.985.351 | 4.235.048 | -2.527.676 | 2.973.341 |
| Egenkapital | 35.778.890 | 34.809.039 | 29.884.688 | 25.708.540 | 28.293.416 |
| Aktiver i alt | 35.880.264 | 34.825.506 | 32.368.950 | 26.432.534 | 30.075.164 |
| Omsætningsaktiver | 27.982.030 | 32.152.235 | 27.649.622 | 24.887.935 | 29.218.037 |
| Kortfristet gæld | 101.374 | 16.467 | 2.484.262 | 723.994 | 1.781.748 |
| Gæld i alt | 101.374 | 16.467 | 2.484.262 | 723.994 | 1.781.748 |
| Soliditetsgrad | 99.7% | 100% | 92.3% | 97.3% | 94.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Per Nielsen Siden 22 Apr 1996100% Ejer
Ledelse
1-
Per Nielsen Siden 22 Apr 1996Direktør
Produktionsenheder
1PN HOLDING APS
P-nr. 1003834124
Lyngballevej 6, 8464 Galten
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 6.358.876 DKK | 1.386.943 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 2.292.494 DKK | 504.328 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -3.186.221 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 3.844.714 DKK | 845.834 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 4.992.520 DKK | 1.091.828 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PN HOLDING ApS (CVR 19475832)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tagdækningsvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.