MURERMESTER ZIEGLER ApS
CVR 28 12 23 14 · Herlev · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
MURERMESTER ZIEGLER ApS har CVR-nummer 28122314. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Randvolden 54, 2730 Herlev. Stiftet: 1. oktober 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 775.576 kr., årets resultat 57.354 kr., egenkapital -584.535 kr., aktiver i alt 709.042 kr. Soliditetsgraden på -82,4 % er lavere end hos 94 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 57.354 kr. er højere end hos 51 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 76 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MURERMESTER ZIEGLER ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Randvolden 54, 2730 Herlev
- Kommune
- HERLEV
- Antal ansatte
-
2
2004 2018
- Telefon
- 44840027
- Stiftet
- 1 Oct 2004
- Selskabskapital
- 150.000 DKK
- Formål
- anlægsbyggeri, handel og udlejning
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-03-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28122314 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Randvolden 54, 2730 Herlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,34
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-82,4%
▲ 73,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
122,5%
▲ 122,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 775.576 | 440.714 | 611.248 | 499.138 | 142.010 |
| Resultat før skat | 41.316 | -254.558 | -391.459 | 65.545 | -126.785 |
| Årets resultat | 57.354 | -254.558 | -391.459 | 97.753 | -104.675 |
| Egenkapital | -584.535 | -641.886 | -387.326 | 4.134 | -93.619 |
| Aktiver i alt | 709.042 | 412.018 | 595.351 | 798.576 | 439.457 |
| Omsætningsaktiver | 442.994 | 200.393 | 520.627 | 474.552 | 282.413 |
| Kortfristet gæld | 1.293.577 | 1.053.904 | 982.677 | 794.442 | 533.076 |
| Gæld i alt | 1.293.577 | 1.053.904 | 982.677 | 794.442 | 533.076 |
| Soliditetsgrad | -82.4% | -155.8% | -65.1% | 0.5% | -21.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Ziegler Siden 1 Jul 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Ziegler Siden 1 Oct 2004Direktør
Produktionsenheder
1MURERMESTER ZIEGLER ApS
P-nr. 1010822692
Randvolden 54, 2730 Herlev
Murerarbejde (439100)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -390.516 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -353.964 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -142.230 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -248.614 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MURERMESTER ZIEGLER ApS (CVR 28122314)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anlægsbyggeri, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.