VRÅ OPTIK ApS
CVR 32 88 09 16 · Vrå · Optikeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
VRÅ OPTIK ApS har CVR-nummer 32880916. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Optikeraktiviteter (branchekode 477410). Adresse: Strømgade 2, 9760 Vrå. Stiftet: 21. april 2010. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 634.951 kr., årets resultat 75.425 kr., egenkapital 306.630 kr., aktiver i alt 504.609 kr. Soliditetsgraden på 60,8 % er højere end hos 70 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 75.425 kr. er lavere end hos 72 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 19 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som VRÅ OPTIK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Optikeraktiviteter (477410)
- Adresse
- Strømgade 2, 9760 Vrå
- Kommune
- HJØRRING
- Antal ansatte
-
1
2011 2018
- Stiftet
- 21 Apr 2010
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- optikerforretning og anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-05-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32880916 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strømgade 2, 9760 Vrå
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: vraaoptik.dk Hjemmeside https://vraaoptik.dk
- https://www.facebook.com/vraaoptik.dk/ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (19. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
24,6%
▲ 7,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,29
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,8%
▲ 5,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
88,2%
▲ 88,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
390 virksomheder i «Optikeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 634.951 | 531.482 | 466.083 | 432.696 | 472.502 |
| Resultat før skat | 96.677 | 40.077 | -30.361 | -59.579 | 33.066 |
| Årets resultat | 75.425 | 40.077 | -30.361 | -59.579 | 25.674 |
| Egenkapital | 306.630 | 231.205 | 191.128 | 221.489 | 281.068 |
| Aktiver i alt | 504.609 | 420.668 | 374.500 | 391.023 | 476.292 |
| Omsætningsaktiver | 452.540 | 368.599 | 322.431 | 338.954 | 424.223 |
| Kortfristet gæld | 197.979 | 189.463 | 183.372 | 169.534 | 195.224 |
| Gæld i alt | 197.979 | 189.463 | 183.372 | 169.534 | 195.224 |
| Soliditetsgrad | 60.8% | 55% | 51% | 56.6% | 59% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Nina Malkin Siden 23 Nov 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Nina Malkin Siden 21 Apr 2010Direktør
Produktionsenheder
1VRÅ OPTIK ApS
P-nr. 1015998284
Strømgade 2, 9760 Vrå
Optikeraktiviteter (477410)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -30.370 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -59.262 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 33.698 DKK | 7.392 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 65.788 DKK | 14.454 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: VRÅ OPTIK ApS (CVR 32880916)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver optikerforretning, optikeraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.