Kalk og Mørtel ApS
CVR 40 18 83 12 · Fjenneslev · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Kalk og Mørtel ApS har CVR-nummer 40188312. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Harpeager 1, 4173 Fjenneslev. Stiftet: 20. januar 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 540.698 kr., årets resultat -71.604 kr., egenkapital 15.334 kr., aktiver i alt 254.267 kr. Soliditetsgraden på 6,0 % er lavere end hos 82 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -71.604 kr. er lavere end hos 84 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 18 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Kalk og Mørtel ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Harpeager 1, 4173 Fjenneslev
- Kommune
- RINGSTED
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 20 Jan 2019
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- handel og service
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-01-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40188312 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Harpeager 1, 4173 Fjenneslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: kalkogmoertel.dk Hjemmeside https://www.kalkogmortel.dk/
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (14. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-467,0%
▼ 580,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,06
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
6,0%
▼ 18,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-172,8%
▼ 172,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 540.698 | 661.374 | 481.706 | 407.412 | 512.515 |
| Resultat før skat | -72.611 | 108.936 | -49.262 | -47.871 | 30.082 |
| Årets resultat | -71.604 | 98.331 | -48.174 | -48.045 | 23.316 |
| Egenkapital | 15.334 | 86.938 | -11.393 | 36.780 | 84.825 |
| Aktiver i alt | 254.267 | 356.419 | 156.233 | 163.208 | 250.139 |
| Omsætningsaktiver | 254.267 | 314.339 | 152.457 | 154.486 | 236.471 |
| Kortfristet gæld | 238.933 | 268.474 | 166.796 | 124.510 | 162.308 |
| Gæld i alt | 238.933 | 268.474 | 166.796 | 124.510 | 162.308 |
| Soliditetsgrad | 6% | 24.4% | -7.3% | 22.5% | 33.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Tonni Juel Hansen Siden 20 Jan 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Tonni Juel Hansen Siden 20 Jan 2019Adm. dir.
Produktionsenheder
1Kalk og Mørtel ApS
P-nr. 1024325047
Harpeager 1, 4173 Fjenneslev
Murerarbejde (439100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 47.440 DKK | 10.428 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -37.635 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -40.102 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 22.140 DKK | 4.862 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 26.355 DKK | 5.786 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Kalk og Mørtel ApS (CVR 40188312)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.