Savvi ApS
CVR 44 56 01 94 · Tranbjerg J · Engroshandel med parfumerivarer og kosmetik · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Savvi ApS har CVR-nummer 44560194. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med parfumerivarer og kosmetik (branchekode 464500). Adresse: Sletvej 2E, 8310 Tranbjerg J. Stiftet: 11. januar 2024. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.611.525 kr., årets resultat -103.300 kr., egenkapital 3.906.355 kr., aktiver i alt 9.916.515 kr. Soliditetsgraden på 39,4 % er højere end hos 55 % af de 285 virksomheder i branchen «Engroshandel med parfumerivarer og kosmetik», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -103.300 kr. er lavere end hos 75 % af de 285 virksomheder i branchen «Engroshandel med parfumerivarer og kosmetik», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 59 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Savvi ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med parfumerivarer og kosmetik (464500)
- Adresse
- Sletvej 2E, 8310 Tranbjerg J
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
- 2
- Stiftet
- 11 Jan 2024
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning til dette
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af hele direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-01-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44560194 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 6488525M34GZ6HOBV261
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sletvej 2E, 8310 Tranbjerg J
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-2,6%
▼ 101,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,97
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
39,4%
▲ 12,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-102,3%
▼ 102,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
285 virksomheder i «Engroshandel med parfumerivarer og kosmetik»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | — | — |
| Bruttoresultat | 3.611.525 | 8.835.955 |
| Resultat før skat | -112.677 | 5.814.367 |
| Årets resultat | -103.300 | 4.519.655 |
| Egenkapital | 3.906.355 | 4.559.655 |
| Aktiver i alt | 9.916.515 | 16.838.137 |
| Omsætningsaktiver | 7.990.704 | 13.003.914 |
| Kortfristet gæld | 4.057.682 | 9.565.131 |
| Gæld i alt | 9.916.515 | 16.838.137 |
| Soliditetsgrad | 39.4% | 27.1% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
AJG Holding ApS Siden 7 May 202550% Ejer
-
Matias Svare Holding ApS Siden 7 May 202550% Ejer
Ledelse
2-
Matias Svare Siden 11 Jan 2024Direktør
-
Asger Jarl Gjesing Siden 11 Jan 2024Adm. dir.
Produktionsenheder
1Savvi ApS
P-nr. 1029998368
Sletvej 2E, 8310 Tranbjerg J
Engroshandel med parfumerivarer og kosmetik (464500)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 6.935.911 DKK | 1.525.898 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Savvi ApS (CVR 44560194)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver parfumerivarer, kosmetik.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.