Nyt Syn Støvring ApS
CVR 39 63 08 18 · Støvring · Optikeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Nyt Syn Støvring ApS har CVR-nummer 39630818. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Optikeraktiviteter (branchekode 477410). Adresse: Jernbanegade 11D, st., 9530 Støvring. Stiftet: 8. juni 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 3.246.914 kr., årets resultat 804.891 kr., egenkapital 3.464.335 kr., aktiver i alt 5.679.073 kr. Soliditetsgraden på 61,0 % er højere end hos 71 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 804.891 kr. er højere end hos 71 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 23 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Nyt Syn Støvring ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Optikeraktiviteter (477410)
- Adresse
- Jernbanegade 11D, st., 9530 Støvring
- Kommune
- REBILD
- Antal ansatte
- 5
- Stiftet
- 8 Jun 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- optikervirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-10-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39630818 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Jernbanegade 11D, st., 9530 Støvring
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,2%
▲ 4,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,89
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,0%
▲ 4,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
57,4%
▲ 57,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
390 virksomheder i «Optikeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.246.914 | 2.630.768 | 2.520.372 | 2.524.818 | 2.544.816 |
| Resultat før skat | 1.033.842 | 655.622 | 332.076 | 765.020 | 1.157.893 |
| Årets resultat | 804.891 | 511.384 | 258.975 | 590.357 | 895.699 |
| Egenkapital | 3.464.335 | 2.794.445 | 2.405.061 | 2.263.886 | 1.787.929 |
| Aktiver i alt | 5.679.073 | 4.975.310 | 4.681.609 | 5.307.635 | 2.503.438 |
| Omsætningsaktiver | 2.283.599 | 1.596.941 | 1.100.852 | 2.389.312 | 1.963.164 |
| Kortfristet gæld | 790.482 | 752.683 | 911.148 | 1.621.462 | 715.509 |
| Gæld i alt | 2.214.738 | 2.180.865 | 2.276.548 | 3.043.749 | 715.509 |
| Soliditetsgrad | 61% | 56.2% | 51.4% | 42.7% | 71.4% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Brian Bay Christensen Siden 16 Apr 202550% Ejer
-
Maria Louise Hagh Siden 8 Jun 201850% Ejer
Ledelse
1-
Maria Louise Hagh Siden 8 Jun 2018Direktør
Produktionsenheder
1Nyt Syn Støvring ApS
P-nr. 1023686267
Jernbanegade 11D, st., 9530 Støvring
Optikeraktiviteter (477410)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 800.168 DKK | 176.022 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 472.570 DKK | 103.950 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 789.262 DKK | 173.624 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.164.835 DKK | 256.256 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 738.849 DKK | 162.536 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Nyt Syn Støvring ApS (CVR 39630818)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver optikervirksomhed, optikeraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.