PL Optik ApS
CVR 37 92 66 98 · Næstved · Optikeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PL Optik ApS har CVR-nummer 37926698. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Optikeraktiviteter (branchekode 477410). Adresse: Sct Jørgens Park 38, 4700 Næstved. Stiftet: 11. august 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.162.018 kr., årets resultat 1.556.367 kr., egenkapital 2.286.025 kr., aktiver i alt 3.335.727 kr. Soliditetsgraden på 68,5 % er højere end hos 80 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.556.367 kr. er højere end hos 89 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 9 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PL Optik ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Optikeraktiviteter (477410)
- Adresse
- Sct Jørgens Park 38, 4700 Næstved
- Kommune
- NÆSTVED
- Antal ansatte
-
6
2016 2018
- Stiftet
- 11 Aug 2016
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- optikervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-05-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37926698 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sct Jørgens Park 38, 4700 Næstved
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
68,1%
▲ 12,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,85
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
68,5%
▼ 4,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
3,3%
▲ 3,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
390 virksomheder i «Optikeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.162.018 | 4.757.359 | 4.312.347 | 4.431.113 | 4.384.053 |
| Resultat før skat | 1.994.916 | 1.934.377 | 1.618.312 | 1.733.409 | 1.805.491 |
| Årets resultat | 1.556.367 | 1.506.454 | 1.261.683 | 1.352.054 | 1.408.209 |
| Egenkapital | 2.286.025 | 2.729.658 | 2.423.204 | 2.361.521 | 2.209.467 |
| Aktiver i alt | 3.335.727 | 3.740.858 | 3.311.916 | 9.413.544 | 8.358.770 |
| Omsætningsaktiver | 2.990.729 | 3.536.246 | 3.054.815 | 9.129.901 | 7.970.876 |
| Kortfristet gæld | 1.049.102 | 1.009.800 | 881.712 | 7.041.023 | 6.130.303 |
| Gæld i alt | 1.049.102 | 1.009.800 | 881.712 | 7.041.023 | 6.130.303 |
| Soliditetsgrad | 68.5% | 73% | 73.2% | 25.1% | 26.4% |
| Ansatte (gns.) | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
PELO HOLDING ApS Siden 12 Aug 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Langgaard Siden 11 Aug 2016Direktør
Produktionsenheder
1PL Optik ApS
P-nr. 1021656794
Sct Jørgens Park 38, 4700 Næstved
Optikeraktiviteter (477410)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PELO HOLDING ApS (CVR 26801737)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver optikervirksomhed, optikeraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.