Stenger & Ibsen Construction Danmark A/S
CVR 27 38 11 38 · Spøttrup · Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Stenger & Ibsen Construction Danmark A/S har CVR-nummer 27381138. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. (branchekode 439900). Adresse: Nørregade 73, 7860 Spøttrup. Stiftet: 8. oktober 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 491.008 kr., årets resultat -1.342.072 kr., egenkapital 13.947.554 kr., aktiver i alt 32.276.979 kr. Soliditetsgraden på 43,2 % er højere end hos 54 % af de 1.580 virksomheder i branchen «Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.342.072 kr. er lavere end hos 97 % af de 1.580 virksomheder i branchen «Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 80 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Stenger & Ibsen Construction Danmark A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. (439900)
- Adresse
- Nørregade 73, 7860 Spøttrup
- Kommune
- SKIVE
- Antal ansatte
-
2
2004 2018
- Stiftet
- 8 Oct 2003
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- bygge- og entreprenørforretning sam handel og finansiering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af hele bestyrelsen i forening, af den samlede direktion eller af en direktør og bestyrelsesformanden i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-06-20
- Binavne
- SIC Danmark A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27381138 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nørregade 73, 7860 Spøttrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-9,6%
▼ 13,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,75
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
43,2%
▼ 6,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-285,3%
▼ 285,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1580 virksomheder i «Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 491.008 | 2.475.550 | 2.186.495 | 18.966.508 | 13.027.960 |
| Resultat før skat | -1.721.072 | 929.686 | -268.112 | 14.867.892 | 10.524.169 |
| Årets resultat | -1.342.072 | 724.315 | -208.918 | 11.596.726 | 8.209.505 |
| Egenkapital | 13.947.554 | 20.289.626 | 24.565.312 | 27.774.230 | 16.177.504 |
| Aktiver i alt | 32.276.979 | 40.837.571 | 37.672.728 | 54.171.142 | 30.977.963 |
| Omsætningsaktiver | 32.022.616 | 40.679.080 | 37.533.183 | 54.100.672 | 30.841.123 |
| Kortfristet gæld | 18.329.425 | 20.196.945 | 12.899.416 | 24.046.912 | 13.751.459 |
| Gæld i alt | 18.329.425 | 20.196.945 | 12.899.416 | 24.046.912 | 13.751.459 |
| Soliditetsgrad | 43.2% | 49.7% | 65.2% | 51.3% | 52.2% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 3 | 3 | 7 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
STENGER & IBSEN CONSTRUCTION HOLDING A/S Siden 23 Sep 2013100% Ejer
Ledelse
4-
Jørgen Yde Jensen Siden 17 Jan 2025Formand
-
Jens Bak Ibsen Siden 14 Jan 2022Bestyrelsesmedlem
-
Jens Bak Ibsen Siden 10 Dec 2008Direktør
-
Jesper Juel Enemærke Siden 14 Jan 2022Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Stenger & Ibsen Construction Danmark A/S
P-nr. 1011101395
Nørregade 73, 7860 Spøttrup
Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. (439900)
👥 2 ansatte
Tildelte offentlige kontrakter
1-
HOFOR A/S · 18 Jun 2024
Kilde: TED (Tenders Electronic Daily).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BE-SIC HOLDING APS (CVR 42623156)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver sam, entreprenørforretning, bygge.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.